شرایط ارسال حواله سوئیفت شرکتی :

  1. حواله شرکتی فقط برای خریدهای دارای پروفرمای معتبر خرید کالا، قابل انجام می‌باشد.
  2. قابلیت انتقال وجه با پروفرما دارای نام شرکت‌های ایرانی یا آدرس ایران مطلقا وجود ندارد! لذا دقت شود، پروفرمایی که فروشنده به بانک مقصد ارائه می‌دهد، دارای نام و آدرس ایرانی نباشد.
  3. قبل از انجام حواله از فروشنده استعلام نمایید که قابلیت دریافت وجه از کدام کشورها را دارد (امارات، ترکیه، هنگ کنگ و …)
  4. بهتر است پروفما بنام شرکتی و کشوری باشد که حواله از آن صادر میشود.
  5. رسید حواله یک الی دو روز کاری پس از تسویه به شما ارائه می‌گردد.
  6. نهایت ۷۲ ساعت پس از دریافت رسید سویفت، تایید دریافت وجه را از شرکت گیرنده استعلام نمایید و به اطلاع ما برسانید.
  7. در صورت بروز مشکل در انتقال وجه به حساب مقصد، و با توجه به اینکه خریدار واقعی کالا شرکت فرستننده وجه نمی‌باشد، قابلیت پیگیری از بانک جهت برگشت وجه به حساب فرستنده پول وجود ندارد و مشتری باید تا زمان بازگشت وجه به حساب مبدا صبر نماید.
  8. درصورت برگشت حواله به حساب مبدا اصل پول به صورت درهم بعد از کسر هزینهای بانک عودت داده میشود.

سوئیفت چیست و چه کاری انجام می دهد؟

سوئیفت (SWIFT) ” جامعه جهانی ارتباطات مالی بین بانکی ” است. یک انجمن تعاونی غیرانتفاعی است که در ماه مه ۱۹۷۳ میلادی توسط ۲۳۹ بانک از پانزده کشور اروپایی و آمریکای شمالی راه اندازی گردید و هدف از آن جایگزینی روشهای ارتباطی غیر استاندارد کاغذی و یا از طریق Telex در سطح بین المللی با یک روش استاندارد شده جهانی بود.

در حال حاضر بیش از ۹۷۰۰ بانک و موسسه مالی در ۲۰۹ کشور عضو جامعه جهانی ارتباطات مالی بین بانکی ( SWIFT مخفف = Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication ) می باشند. در سال ۲۰۰۱ بیش از ۵/۱ بیلیون پیام از طریق سیستم سوئیفت در سطح جهان مبادله گردیده است.

مرکز اصلی شبکه سوئیفت در کشور بلژیک بوده و طبق قوانین آن کشور عمل مینماید و کشورهای آمریکا، هلند، انگلیس و هنگ کنگ به عنوان مراکز پشتیبان اعضاء فعالیت دارند. سوئیفت در هر کشوری دارای یک SAP یعنی نقطه دسترسی به سوئیفت می باشد که توسط موسسه سوئیفت کنترل می شود (در ایران SAP در بانک مرکزی واقع گردیده است). سیستم سوئیفت جهت ارسال و دریافت هرگونه پیام ارزی در بین واحدهای ارزی بانکهای داخل کشور و بانکهای خارج از کشور مورد استفاده قرار می گیرد.

هم اکنون تمام بانکهای داخلی ایران از طریق خطوط Leased و یا ماهواره به یک مرکز به نام SAP در بانک مرکزی متصل گردیده و از طریق سیستم ماهواره ای پیامها را برای بانکهای مورد نظر ارسال می نمایند. این سیستم جهت سرعت بخشیدن به انجام معاملات ارز و جلب رضایت مشتریان و همچنین هماهنگی تمام عملیات ارزی در سطح جهانی با استفاده از یک نرم افزار استاندارد مورد توجه واقع گردیده است.

مزایای سوئیفت :

رشد چشمگیر سوئیفت مدیون دارا بودن مزایای فراوان این سیستم برای استفاده کنندگان است که مهمترین آنها به شرح زیر می باشد :

 – استاندارد
 – قابلیت اطمینان
 – امنیت
 – سرعت
 – کاهش هزینه ها (البته برای جابجایی مقادیر کم هزینه های این روش بالا می باشد)
 – قابلیت دستیابی
 – تسویه سریع و هم زمان حسابها

کاراکترهای کد سوئیفت :

در نقل و انتقال پول از طریق سوئیفت کاراکترهایی مورد استفاده قرار می گیرد که به صورت کد می باشد. کد سوئیفت از 8 الی 11 کاراکتر تشکیل شده است :

چهار کاراکتر اول : معرف کد بانک است.
دو کاراکتر دوم : معرف کشور بانک است
دو کاراکتر سوم : کد موقعیت مکانی بانک است
سه کاراکتر آخر : کد شعبه بانک است.

به عنوان مثال کد بانک اقتصاد نوین شعبه تهران به صورت ذیل است :
‏BEGNIRTHAFG
چهار کاراکتر اول یعنی BENG معرف بانک اقتصاد نوین است
کاراکتر IR معرف ایران است
کاراکتر TH معرف موقعیت مکانی یعنی تهران است
کاراکتر AFG معرف کد شعبه است